górne tło

Zeus znów na prowadzeniu

Komputer Zeus z ACK CYFRONET AGH w Krakowie znalazł się na prestiżowej liście pięciuset najpotężniejszych superkomputerów świata na 145 miejscu i po raz kolejny z rzędu uzyskał tytuł najszybszego komputera w Polsce.

Już tradycyjnie komputer Zeus z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH w Krakowie znalazł się - tym razem na wysokim 145 miejscu – na prestiżowej liście pięciuset najpotężniejszych superkomputerów świata i po raz ósmy z rzędu uzyskał tytuł najszybszego komputera w Polsce. Najnowsza edycja listy Top500 została ogłoszona 18 listopada 2013 na konferencji SC13 w Denver.

Krakowski superkomputer posiada aktualnie 25468 rdzeni obliczeniowych o łącznej teoretycznej mocy obliczeniowej 373Tflops (teraflopsów), 60 TB (terabajtów) pamięci operacyjnej RAM oraz pamięć dyskową o pojemności 2,3 PB (petabajta). Klaster Zeus zbudowany jest z ponad tysiąca trzystu pojedynczych serwerów typu blade firmy Hewlett-Packard, połączonych ze sobą za pomocą sieci Infiniband o prędkości 40 Gb/s. Część serwerów wyposażona jest w karty GPGPU firmy NVIDIA, umożliwiające przyspieszenie wybranych algorytmów używanych w aplikacjach naukowych. Klaster pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Scientific Linux.

Moc obliczeniowa, jaką dysponuje Zeus, pozwala mu wykonywać ponad 370 bilionów operacji matematycznych w ciągu sekundy. Odpowiada to wydajności ponad 20 tysięcy standardowych komputerów klasy PC. Superszybka sieć pomiędzy serwerami wchodzącymi w skład Zeusa umożliwia przesłanie zawartości całej płyty DVD w czasie nieco przekraczającym jedną sekundę, a przestrzeń dyskowa, przeznaczona dla użytkowników klastra, byłaby w stanie pomieścić zawartość niemal 500 tysięcy takich płyt.

Dzięki sukcesywnej rozbudowie Zeusa naukowcy z całej Polski mają możliwość wykorzystywania jego olbrzymiej mocy do rozwiązywania coraz bardziej złożonych problemów obliczeniowych. Dostęp do zasobów jest bezpłatny dla wszystkich osób prowadzących działalność naukową.

Zeus jest częścią ogólnopolskiej infrastruktury gridowej stworzonej w ramach programu PL-Grid (współfinansowanego m.in. ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego).

Superkomputer ACK CYFRONET AGH wykorzystywany jest do obliczeń przede wszystkim z dziedziny chemii, biologii, nanotechnologii, astrofizyki, fizyki kwantowej, a także skomplikowanych i wymagających wielkich zasobów obliczeń z innych dziedzin nauki.

Zeus w TOP 500

Zeus jest najwydajniejszym komputerem nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W obecnej edycji listy Top500 znalazły się także inne komputery z Polski. Zestawienie wszystkich polskich superkomputerów na światowej liście, wraz z wartościami zmierzonej mocy obliczeniowej, przedstawia się następująco:

Najszybszy na świecie

Najszybszym superkomputerem na świecie jest obecnie chiński Tianhe-2, którego teoretyczna moc obliczeniowa przekracza 54,96 Pflops. Na liście TOP500 wyraźnie dominują superkomputery z USA (264 jednostki, 52,8%). Na kolejnych miejscach znajdują się Chiny (63 jednostki, 12,6%) i Japonia (28 jednostek, 5,6%). Polska (2 jednostki, 0,4%) znajduje się na 20 miejscu w rankingu krajów.

Inne źródła informacji

Informacje nt. obecności Zeusa na liście TOP500 znajdują się się również w następujacych serwisach: MNiSzW, AGH, Gazeta Wyborcza.

dolne tlo