Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Superkomputer Zeus z AGH - najmocniejszym komputerem w Polsce w 2014 r., a Prometheus już szykuje się do pracy ...

Komputer Zeus z ACK CYFRONET AGH w Krakowie ponownie znalazł się na prestiżowej liście TOP500 pięciuset najpotężniejszych superkomputerów świata – tym razem na 211 miejscu – i po raz kolejny (10-ty) z rzędu uzyskał tytuł najszybszego komputera w Polsce.

Najmocniejszy

Już tradycyjnie komputer Zeus z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH w Krakowie znalazł się – tym razem na wysokim 211 miejscu – na prestiżowej liście pięciuset najpotężniejszych superkomputerów świata i po raz dziesiąty z rzędu uzyskał tytuł najszybszego komputera w Polsce. Najnowsza edycja listy TOP500 została ogłoszona 17 listopada 2014 r. na konferencji SC'2014 w Nowym Orleanie, USA.

Krakowski superkomputer posiada aktualnie 25468 rdzeni obliczeniowych o łącznej teoretycznej mocy obliczeniowej 374Tflops (teraflopsów), 60 TB (terabajtów) pamięci operacyjnej RAM oraz pamięć dyskową o pojemności 2,3 PB (petabajta). Klaster Zeus zbudowany jest z ponad tysiąca trzystu pojedynczych serwerów typu blade, połączonych ze sobą za pomocą sieci Infiniband o prędkości 40 Gb/s. Część serwerów wyposażona jest w karty GPGPU firmy NVIDIA, umożliwiające wielokrotne przyspieszenie wybranych algorytmów używanych w aplikacjach naukowych. Klaster pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Scientific Linux.

Zeus jest największym superkomputerem infrastruktury PLGrid, ogólnopolskiej infrastruktury prowadzenia badań naukowych in silico. Jego moc obliczeniowa pozwala mu wykonywać ponad 370 bilionów operacji matematycznych w ciągu sekundy. Odpowiada to wydajności ponad 20 tysięcy standardowych komputerów klasy PC. Superszybka sieć Infiniband pomiędzy serwerami wchodzącymi w skład Zeusa umożliwia przesłanie zawartości całej płyty DVD w czasie nieco przekraczającym jedną sekundę, a przestrzeń dyskowa, przeznaczona dla użytkowników klastra, byłaby w stanie pomieścić zawartość niemal 500 tysięcy takich płyt.

ZEUS służy naukowcom z różnych dziedzin

Dzięki infrastrukturze PLGrid i gridom dziedzinowym – dedykowanym środowiskom badań – naukowcy z całej Polski mają możliwość łatwego wykorzystywania olbrzymiej mocy Zeusa do rozwiązywania coraz bardziej złożonych problemów obliczeniowych. Modelowanie sieci energetycznych i zapotrzebowania na energię, projektowanie leków i nowych materiałów to jedynie wybrane zagadnienia badawcze z blisko trzydziestu gridów dziedzinowych, realizowanych przy jego pomocy.

Portfolio badań naukowych realizowanych przy pomocy Zeusa jest ogromnie bogate. Na Zeusie prowadzi się np. badania własności materiałów niezbędnych do produkcji ogniw paliwowych, leków przeciwbólowych, oddziaływania promieniowania gamma wykorzystywanego w terapii nowotworów pod kątem minimalizacji intensywności promieniowania z jednoczesną maksymalizacją efektu leczenia. Wykonywane są również obliczenia związane z badaniem właściwości funkcjonalnych grafenu i nanorurek węglowych, badaniem struktury i dynamiki kryształów molekularnych i ciekłych kryształów, detekcją fal grawitacyjnych z rotujących gwiazd neutronowych i wiele innych. Zeus wykonuje rocznie ok. 8 milionów zadań obliczeniowych, a w samym roku 2013 łączny czas obliczeniowy wyniósł ponad 11 tysięcy lat! Większość zadań obliczeniowych wykonywanych na superkomputerze Zeus jest wieloprocesorowa. Takie wykorzystanie pozwala na znaczące skrócenie czasu obliczeń a jednocześnie umożliwia analizę dużych zagadnień badawczych, niemożliwych do przeprowadzenia w inny sposób.

Zeus w TOP 500

Zeus jest najwydajniejszym komputerem nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W obecnej edycji listy TOP500 znalazł się także inny komputer z Polski. Zestawienie wszystkich polskich superkomputerów na światowej liście, wraz z wartościami zmierzonej mocy obliczeniowej, przedstawia się następująco:

  • 211 – Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH, Zeus (267 Tflops)
  • 342 – Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, BlueGene/Q (189 Tflops).

Wkrótce – Prometheus

Ten nowy superkomputer zostanie w najbliższych miesiącach oddany do użytku. Prometheus będzie posiadał ponad 41 tysięcy rdzeni obliczeniowych (energooszczędnych i wydajnych procesorów Intel Haswell najnowszej generacji) oraz ponad 215 TB pamięci operacyjnej w technologii DDR4. Do Prometheusa zostaną dołączone dwa systemy plików o łącznej pojemności 10 PB oraz ogromnej szybkości dostępu 150 GB/s. Teoretyczna moc obliczeniowa nowego polskiego superkomputera wynosić będzie niemal 1,7 Pflops (Petaflops)! Oznacza to, że według obecnej listy TOP500 będzie to jeden z 30 najszybszych komputerów na świecie i 13 w Europie.

Najszybszy na świecie

Najszybszym superkomputerem na świecie jest obecnie chiński Tianhe-2 (Milky-Way-2), którego teoretyczna moc obliczeniowa przekracza 54,9 Pflops. Na liście TOP500 wyraźnie dominują superkomputery z USA (231 jednostek, 46,2%). Na kolejnych miejscach znajdują się Chiny (61 jednostek, 12,2%), Japonia (32 jednostki, 6,4%) i Wielka Brytania (30 jednostek, 6,0%). Polska (2 jednostki, 0,4%) znajduje się na 21 miejscu w rankingu krajów.