40 lat Cyfronetu AGH

40 lat Cyfronetu AGH

Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH, czyli jedno z największych centrów superkomputerowych i sieciowych w Polsce obchodzi w tym roku 40-lecie istnienia. Poświęcenie głównego budynku Centrum po zakończonej modernizacji oraz wmurowanie kamienia węgielnego nowej hali komputerowej były głównymi punktami uroczystości jubileuszowych. W spotkaniu wziął udział Stanisław Sorys z zarządu województwa.

Zadania jakich podejmuje się Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH to m.in. e-Nauczanie, rozwój i utrzymanie Miejskiej Sieci Komputerowej w Krakowie, udostępnianie specjalistycznego oprogramowania i komputerów dużej mocy, czy też działalność naukowo-badawcza.

W ramach I etapu remontu przeprowadzonego w głównym budynku CYFRONET-u m.in. powiększono zasoby systemu składowania danych, zmodernizowano pomieszczenia hal komputerowych i sieć transformatorową oraz zainstalowano urządzenia klimatyzacyjne i podtrzymujące zasilanie. Wartość projektu to ponad 8,5 mln zł, a dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach MRPO wyniosło niemal 7,3 mln zł.

Niebywałą atrakcją uroczystości była możliwość obejrzenia najnowocześniejszego w Polsce superkomputera ZEUS. W zestawieniu najpotężniejszych komputerów świata znalazł się on na 106 miejscu na liście TOP 500.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
29 maja 2013