Wydarzenia

kukdm19

Zadaj pytanie Rektorowi

Zadaj pytanie Rektorowi

Niezależne Zrzeszenie Studentów AGH i ACK Cyfronet AGH zapraszają na czat z Panią Prorektor do spraw Studenckich, prof. dr hab. Anną Siwik

Niezależne Zrzeszenie Studentów AGH po raz kolejny wychodzi naprzeciw oczekiwaniom studentom i umożliwia im zapoznanie się z Władzami Uczelni.

Czat odbędzie się 5 marca 2013 roku (wtorek) o godzinie 18:00 na stronie ACK Cyfronet AGH.

Aby uczestniczyć w rozmowie on-line nalezy wejść na strone internetową www.cyfronet.pl/chat


Zapis rozmowy z dnia 5 marca 2013

Rektor_AGH Przede wszystkim witam serdecznie i dziękuję za zaproszenie, i zapraszam do zadawania pytań. Jestem Prorektorem do spraw studenckich, i na początku chciałabym prosić o zadawanie pytań o sprawy leżące w mojej kompetencji.

damiano: Dzień dobry pani rektor ja pisze z takim zapytaniem, skończyłem studia stacjonarne 1-go stopnia i mimo tego że jestem absolwentem to jeśli zacząłbym kolejne studia stacjonarne 1 go stopnia od października to wtedy liczy sie to jako juz 2 kierunek?
Rektor_AGH Bardzo mi przykro, ale to jest pytanie związane z kształceniem, które powinno być skierowane do Prorektora ds. Kształcenia, Pana Profesora Tytki. A przy okazji może wyjaśnię, że od tego roku akademickiego zostały rozdzielone funkcje Prorektora ds. Kształcenia i Prorektora ds. Studenckich. Kompetencje są wywieszone w zakładce władze uczelni na stronie głównej AGH. Mnie podlegają sprawy kultury studenckiej, sportu, sprawy socjalne, Centrum Karier, Biuro Osób Niepełnosprawnych, koła naukowe i organizacje studenckie.

droid: Czy AGH ma zamiar podjąć kroki, żeby umieścić naszą uczelnię na liście rozpoznawalnych jednostek naukowych przy urzędzie imigracyjnym Australii? Ma to na celu ułatwienie absolwentom uzyskanie wizy dla wykwalifikowanej kadry. Napotkałem na problem w związku z powyższym. Byłem odsyłany z działu współpracy z zagranicą do poszczególnych rektorów i nigdzie nie udało mi się uzyskać, żadnej konkretnej odpowiedzi. Wydaje mi się, że leży to w interesie uczelni, a dotyczy to bezpośrednio studentów i absolwentów.
Rektor_AGH Nie potrafię w tej chwili konkretnie odpowiedzieć, ale zgadzam się, że leży to w interesie uczelni i sprawę postaram się zbadać bardziej szczegółowo. Najlepiej gdyby zwrócił się Pan bezpośrednio do mnie. Zapraszam. Pokój 102, 1 piętro, budynek A0.

alimak: W jaki sposób można się starać o dofinansowanie organizacji studenckich i kół naukowych?
Rektor_AGH Koła naukowe są dofinansowywane głównie poprzez tak zwane granty rektorskie, konkurs już został rozstrzygnięty, ale rok rocznie jest odnawiany i można ponownie ubiegać się o dofinansowanie. Natomiast jeśli chodzi o organizacje studenckie, to wiąże się z podziałem pieniędzy w ramach budżetu uczelni, gdzie istnieje tak zwany fundusz na działalność kulturalno sportową, i myślę że organizacje powinny przedstawić swój budżet łącznie z udokumentowanym pomysłem na konkretną działalność. Najświeższym przykładem grantu rektorskiego zdobytego przez Koło Naukowe "Piorun", które zrealizowało muzyczny transformator Tesli - szczegóły na www.youtube.com/tvagh

Dinek z A0: Dzień Dobry. Jak wielu studentów przychodzi do Pani Rektor z pytaniami, wnioskami etc.?
Rektor_AGH Bardzo wielu studentów i się cieszę, że mam możliwość spotykać się ze studentami.

gosc: czy są planowane zmiany w wysokości stypendiów? w którą stronę?
Rektor_AGH Wszystko zależy od Funduszu Stypendialnego, który jest przyznawany przez Ministerstwo. Dotacja będzie przyznana prawdopodobnie w marcu, więc wtedy będzie można konkretnie odpowiedzieć.
Dinek z A0: Czy Pani Rektor może pozwolić studentowi zmienić okres rozliczeniowy z semestralnego na roczny?
Rektor_AGH To pytanie również dotyczy spraw leżących w kompetencji Prorektora ds. Kształcenia.

kpik: Witam, jak ocenia Pani działalność sportową funkcjonującą pod szyldem AZSu?
Rektor_AGH Oceniam bardzo dobrze, co nie znaczy, że nie może być jeszcze lepiej, choć na poziomie Małopolski już jesteśmy najlepsi, bo zajmujemy 1 miejsce wśród wszystkich uczelni, w tym AWF. a w Polsce zajmujemy 2 miejsce wśród wszystkich uczelni.

misiek: Istnieje możliwość ustalenie godzin rektorskich w czwartek przed świetami powiedzmy od godz 12? :)
Rektor_AGH Pewnie tak, ale to znów nie moja kompetencja.

Gosia: Dzień dobry. Moje pytanie to, czy w związku z nowym finansowaniem uczelni wyższych AGH zmniejszy ilość przyjmowanych studentów?
Rektor_AGH Na razie nic na to nie wskazuje, aczkolwiek niż demograficzny może również wpłynąć na ilość studentów AGH.

droid: Czy zostaną wyremontowane korty tenisowe przy miasteczku studenckim?
Rektor_AGH Tak, jest to naszą ambicją. Mieści się to w ogólnym planie modernizacji bazy sportowej AGH. Ostatnio zostały oddane do użytku wyremontowane boiska do koszykówki, a wcześniej boisko do piłki nożnej, z którego studenci tak chętnie korzystają. Jeśli dodamy do tego basen, i całe tereny rekreacyjne, to pojawia nam się spójna wizja dobrej infrastruktury sportowej. Nie są to inwestycje tanie, koszt zbudowania boiska do piłki nożnej wynosił ok. 1 milion PLN

gosc: kiedy zakończą się remonty akademików?
Rektor_AGH Sukcesywnie remontujemy akademiki i jest plan wyremontowania wszystkich. Wymaga to nie tylko środków finansowych, które wspólnie wypracowujemy, ale także musimy pamiętać, żeby nie ograniczyć poprzez remonty zbyt dużej ilości miejsc.

absolwentagh: Do kogo mam się zwrócic, jeśli 5 lat po zrobieniu magistra na tym słynnym AGH ciągle jestem na bezrobociu. Rektorze co robicz?
Rektor_AGH Zapraszam na spotkanie, to porozmawiamy.

cukierek: "Szóstki" na uczelni wyższej? Czy to nie jest niepoważne?
Rektor_AGH O ile wiem, na naszej uczelni już od kilku lat nie ma oceny celującej.

wojciu: Jak Pani Rektor ocenia działalność organizacji studenckich na AGH?
Rektor_AGH Generalnie oceniam dobrze, aczkolwiek organizacje różnią się między sobą. Jedne są bardziej aktywne, inne w uśpieniu, nie przejawiają większej aktywności. Ja zawsze będę wspierać dobre pomysły studentów.

podwieczorek: Jakie są obowiązki ochrony na miasteczku? Dlaczego nie reagują na telefony?
Rektor_AGH Jeśli tak jest, to źle. Obiecuję, że zbadam sprawę.

Michałnodi: Byłaby Pani w stanie wymienić organizacje studenckie, które w znaczny sposób przyczyniają się do promocji naszej Uczelni nie tylko na arenie lokalnej, ale również krajowej? Czy, któreś z kół naukowych się szczególnie wyróżnia pod względem zaangażowania i liczby projektów?
Rektor_AGH Z pewnością byłabym w stanie wymienić, jest co najmniej kilka takich organizacji, ale celowo nie chcę w tej chwili nikogo wyróżniać. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że mamy różne organizacje, zarówno co do wielkości, jak i celów działania. Stąd myślę, że trudno jest stosować jedną miarę do wszystkich.

jakaja: Czy brała Pani udział w kołach naukowych, organizacjach studenckich kiedy Pani była studentem?
Rektor_AGH Tak, pracowałam w ZSP (Zrzeszenie Studentów Polskich). Byłam starościną roku, jeśli można to zaliczyć do aktywności studenckiej.

cukierek: Czy basen AGH zarabia na siebie? Pytam, bo ceny nawet dla studentów są dość wysokie... nie dałoby się taniej?
Rektor_AGH Utrzymanie basenu jest dość kosztowne. Ceny obowiązujące studentów są i tak na minimalnym poziomie, choć pewnie dla wielu zbyt wysokie. Jedynym rozwiązaniem byłaby dotacja ze strony uczelni, ale na to są potrzebne znów środki finansowe.

Gosia: Chciałabym przedstawić następującą sytuację: dziekanat narzucił studentom jeden z dwóch przedmiotów obieralnych, który był we wcześniejszej ankiecie zaznaczony przez mniejszość. Co w tej sytuacji mogą zrobić studenci? (dotyczy Wydziału Zarządzania)
Rektor_AGH Sprawę proszę przedstawić dziekanowi wydziału.

cukierek: A czy nie przeszkadza pani, że każdy skrawek zieleni na Miasteczku Studenckim jest zastawiony samochodami? Studenci w ogole nie zwracają uwagi na znaki drogowe, zakazy... Może jakaś kampania edukacyjna dotycząca znaków drogowych i kultury studentów - kierowców?
Rektor_AGH Świetne pytanie, bardzo mi przeszkadza, zróbmy wspólnie akcje "uświadamiającą".

studentuj: Dlaczego UJ ma lepszą baze sportową, niż AGH?
Rektor_AGH Myślę jednak, że to AGH ma lepszą bazę, o czym świadczą nasze wyniki. Ale jesteśmy w bardzo dobrych relacjach z naszymi kolegami z UJ. 11 marca 2013 zapraszamy na naszą halę na Piastowskiej, na ważny mecz siatkarski AGH vs. UJ.

carenza: Jak wyglądają w tym roku szanse na otrzymanie dofinansowania na udział w międzynarodowych konferencjach (opłata konf./dojazd) dla studentów z kół naukowych i doktorantów? Czy planowane jest zwiększenie funduszy na badania prowadzone przez młodych naukowców?
Rektor_AGH Myślę, że podobnie jak w roku ubiegłym, jeśli chodzi o wysokość (jak na razie dotacja z Ministerstwa nie zmieniła się). Generalnie zasada jest taka, że Prorektor udziela wsparcia na poziomie podobnym, jakie student otrzymuje z wydziału. Oczywiście warunkiem jest aktywny udział w konferencji.

czlonkini: dlaczego na basenie AGH o 6 rano nie ma mydła w mydelniczkach? Poważnie!
Rektor_AGH Jeśli nie ma, to źle. Mydło powinno być przez całą dobę. Zwrócę na to uwagę kierownictwu basenu.

lajkonik: Jak należało by postąpić w przypadku, gdy podział administracyjny grupy zajęciowej jest niekorzystny dla studenta, który dojeżdża na zajęcia spoza Krakowa, a prowadzący dane zajęcia nie wyraża żadnej chęci na kompromisowe rozwiązanie. chodzi mi o możliwość odbycia zajęć lab. z inną podgrupą??
Rektor_AGH Myślę, że ta sprawa powinna być rozstrzygnięta na poziomie Prorektora ds. Kształcenia. Osobiście wierzę, że znajdzie się kompromisowe rozwiązanie.

Jasiu: Czy działalność w organizacjach studenckich jest brana pod uwagę przy przyznawaniu miejsca w DS, jeśli tak, to ile punktów można uzyskać i kto o tym decyduje?
Rektor_AGH Generalnie nie stosujemy dodatkowej punktacji związanej z działalnością w organizacjach studenckich. Głównym kryterium przyznawania akademików jest wysokość dochodów. W tym roku planujemy po raz pierwszy dokonać rozdziału akademików centralnie, bez podziału na Wydziały według kryterium dochodów. Zawsze jednak jest pewna pula miejsc (stosunkowo mała) pozostająca w gestii Prorektora.

ralf: Kto odpowiada za ustalanie progów na stypendia socjalne? Jaki sens ma wypłacanie stypendiów w wysokości 50 zł/miesięcznie dla studentów o wyższych dochodach kosztem obcinania stypendiów studentom którzy naprawdę ich potrzebują?
Rektor_AGH Myślę że sprawa wymaga ponownego przedyskutowania i obiecuję, że z Uczelnianą Radą Samorządów Studentów dokonamy ponownej weryfikacji progów przyznawania stypendiów. Ja osobiście zgadzam się z Pana opinią.

Moderator: Z uwagi na duże zainteresowanie czatem, Pani Rektor postanowiła, że będzie z nami pół godziny dłużej.

popar: Dlaczego władze uczelni nie reagują na często odbywające się libacje alkoholowe na terenie miasteczka studenckiego AGH? Studenci piją gdyż uważają że policja nic nie może zrobić.
Rektor_AGH Cieszę się bardzo, że studenci podzielają mój punkt widzenia - Miasteczko Studenckie nie powinno być miejscem libacji. Przypomnę, że tereny zielone w obszarze miasteczka są przestrzenią publiczną, gdzie obowiązują takie same prawa, jak w całym kraju - czyli zakaz spożywania alkoholu. Policja ma prawo i obowiązek interweniować w przypadku rażącego łamania norm prawnych. Ta kwestia wymaga także szerokiego wsparcia przez całe środowisko studenckie, które nie powinno akceptować tego typu zachowań. Raczej mieści się to w kategorii dobrego wychowania, choć to pewnie zabrzmi staromodnie.

studentAGH: Kiedy w końcu na miasteczku studenckim zostanie poprawiona sytuacja związana z przychodzeniem ludzi z "miasta", którzy śmiecą, brudzą, a potem zawsze jest na miaeszkańców MS AGH. Jestem mieszkańcem MS i wiem, że to nie robią studenci nasi, tylk ludzie spoza. Sam zwracałem uwagę im, to mi grozili,
Rektor_AGH Nie jest to prosta sprawa. Zawsze mamy wybór między ideą otwartej przestrzeni dla wszystkich, a tak jest w przypadku terenu miasteczka, bądź koncepcją ogradzania i zamykania się. Ja osobiście jestem za otwartością, sądzę że jest to kwestia ogólnej atmosfery na miasteczku, gdzie osoby "z miasta" nie powinny się czuć bezkarnie. Widzę tu dużą rolę MS Patrol.

studentAGH: Czy nie uważa Pani, że MS Patrol nie powinien sprzątać, tylko edukować ludzi i Nakazywać sprzątania po sobie? bo póki co panuje wśród ludzi spoza mS AGH przekoanie, że "zieloni" chodza i posprzątają za nim! dlaczego my mieszkańcy miasteczka studenckiego mamy cierpieć z tego powodu?
Rektor_AGH Całkowicie się z Panem zgadzam. Dziwi mnie bardzo, że studentom nie przeszkadza brud i śmieci w miejscach, gdzie odpoczywają na "świeżym" powietrzu. To jest znów kwestia kultury osobistej.

przemek: Czy studenci realizujący się naukowo mają zwiększone szanse otrzymania akademika a mający dużo odległość od miejsca zamieszkania (400km)? Jak sprawa wygląda gdy chce się starać o miejsce wraz z małżonką, będącą na innej uczelni krakowskiej?
Rektor_AGH Jest to kwestia indywidualna i proszę o osobisty kontakt.

hanjahanja: Czy uczelnia ma zamiar w jakiś sposób weryfikować dochody studentów wg których są przyznawane stypendia? Jest bardzo dużo osób, które tych stypendiów nie powinny otrzymywać bo nie wykazują rzeczywistych dochodów.
Rektor_AGH Uczelnia bardzo skrupulatnie weryfikuje dane dotyczące dochodów studentów. Zawsze jednak istnieje możliwość dokonywania fałszerstw. Bez konkretnych dowodów nie jesteśmy w stanie cofnąć przyznanego stypendium, choć wiem, że studenci czasami mogą mieć podejrzenia co do prawdziwości podawanych danych. Jednak na podstawie samego podejrzenia nie możemy zmienić decyzji o przyznanym stypendium.

Ahaaa: Jakie działania proponuje Pani Prorektor, by zwiększyć świadomość studentów jak też wykładowców, pracowników AGH na temat różnego rodzaju niepełnosprawności? AGH jest uczelnią "przyjazną studentom niepełnosprawnym", jednak większość nie wie, jak zwracać się do osoby na wózku czy też niewidomej...
Rektor_AGH Mam pełną świadomość, że jest to bardzo delikatna sprawa. Być może należałoby rozważyć rodzaj "szkoleń" na ten temat. Jestem bardzo ciekawa opinii studentów w tej sprawie.

nanunana: Jak wygląda sprawa z Funduszem Stypendialnym im. Stanisława Stasica dla obcokrajowcew? Jakie są kryteria?
Rektor_AGH Aktualnie opracowywany jest nowy regulamin Funduszu Stypendialnego im. Stanisława Staszica. Naszym celem jest zapewnienie stałych źródeł zasilania tego stypendium, choć mamy pełną świadomość, że potrzeby są ogromne, a możliwości uczelni w tym zakresie mocno ograniczone. Istnieje pewna nadzieja, że Ministerstwo, które jest żywotnie zainteresowane zwiększeniem ilości studentów zagranicznych studiujących w Polsce utworzy specjalny fundusz stypendialny. Dużo się na ten temat ostatnio mówi.

Agata: Czy uważa Pani, że akademik Zaścianek w pełni spełnia rolę miejsca, w którym student może spokojnie się uczyć? Zaraz obok jest klub Zaścianek, który skutecznie to utrudnia głośną muzyką do późnych godzin nawet w trakcie sesji i okresie zaliczeń. Czy będą podejmowane w tej sprawie jakieś kroki?
Rektor_AGH To jest odwieczny konflikt między potrzebą nauki i rozrywki, która też jest ważnym elementem życia studenckiego. Ten sam problem mają mieszkańcy centrum Krakowa. Jednak przy dobrej woli jestem przekonana, że uda się znaleźć rozwiązanie kompromisowe. Rozwiązanie tego problemu udało się znaleźć w akademiku "Alfa" sąsiadującym z klubem "Karlik". Wszyscy, którym przeszkadzała muzyka mieli możliwość przekwaterowania.

Ale: Jaka jest gwarancja, że jadąc na wymianę SMILE otrzymamy stypendium JM Rektora i w jakiej wysokości? Trudno podjąć taką decyzję nie mając pewnego wsparcia.
Rektor_AGH Gwarancji nie ma, ale mogę obiecać, że każdy przypadek będzie rozpatrywany przeze mnie indywidualnie. Mam bardzo dobre doświadczenia wymiany studenckiej z Meksykiem, którą osobiście organizowałam na Wydziale.

tortilla: Czy zmiana regulaminów i inne ważne kwestie nie powinny być konsultowane z organizacjami studenckimi (podawane chociaż do ogólnej wiadomości studentów jako projekty)? Bo aktualnie to Samorząd nie ma jakiejkolwiek polityki informacyjnej...
Rektor_AGH Pytanie raczej należałoby skierować do Samorządu - jeśli to prawda, że Samorząd nie ma żadnej polityki informacyjnej. Dotąd wszystkie regulaminy i sprawy dotyczące studentów były konsultowane z przedstawicielami środowiska studenckiego, czyli Samorządem.

Moderator: To będzie już ostatnie pytanie do naszego Gościa.

bartus22-11: Czy są plany przemianowania AGHu na uniwersytet?
Rektor_AGH AGH jest już Uniwersytetem, i nie ma żadnych planów zmiany nazwy, która ma swoją tradycję i jest "naszym dobrem narodowym". Dowodem na to, że jesteśmy Uniwersytetem, są otwarte debaty, które odbywają się ostatnio w holu A0. Istotą uniwersytetu jest otwartość i swobodna wymiana myśli na wszystkie ważne tematy. Jestem przekonana, że tego typu inicjatywy spotkają się z uznaniem ze strony studentów.

;lolo: Chcemy więcej tego typu dyskusji.
Rektor_AGH Zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym takie spotkania są potrzebne. Obiecuję, że wkrótce zorganizujemy kolejne. Wszystkim Państwu bardzo dziękuję.