Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Czat z władzami AGH - 15 marca 2006

Zapis czata z Prorektorem ds. Współpracy i Rozwoju prof. dr hab. inż. Jerzym Lisem

** rozpoczyna się dyskusja moderowana

prof. Jerzy Lis: Witam serdecznie. Widzę, że jest już długa lista czekających. Zaczynamy zatem.

pseudo: Jak wygląda promocja naszej uczelni na świecie i w kraju?
prof. Jerzy Lis: Uważam, że promocja to przede wszystkim to czy AGH jest znane w środowiskach naukowych, czy występuje w mediach, czy jest identyfikowalne, jako uczelnia techniczna w Polsce. Promujemy się przez naszych absolwentów, praconików, naukowców. Oprócz tego istnieje promocja formalna. Mamy katalogi, artykuly o uczelni, informatory, a przede wszystkim mamy naszych partnerów, którzy także nas promują. Uczlenie, z którymi wpsółpracujemy, firmy które zatrudniają naszych absolwentów i zlecają nam prace naukowe. Myślę, że jesteśmy znani jako Uczelnia zwłaszcza w kraju, ale także za granicą. Promocja to też wyzwanie obecnych czasów. Konkurencja jest coraz większa, "walka o rynek" coraz bardziej agresywna. Formy promocji muszą ciągle ulegać zmianie. Jedną z form promocji jest obecny czat.

Praga: Panie Rektorze pytania o wyjście na piwo zostawię innym:) Moje pytanie dotyczy struktury Pionu, który Pan obecnie tworzy. Jak Pan się odnajduje jako Rektor i szef kierujący nowym zespołem?
prof. Jerzy Lis: Rzeczywiście tworzymy razem z koleżankami i kolegami nmowy pion, który ma być Ministerstwem Spraw Zagranicznych za granicami AGH, a więc współpraca na zewnątrz, współpraca międzynarodowa, współpraca w kraju z przemysłem, samorządami, innymi uczelniami, z partnerami biznesowymi. Tak sobie wyobrażam ten pion i tak też zakreślił moje kompetencje Rektor Tajduś. Na razie jesteśmy w trakcie dalszej reorganizacji, ale z obecnego stanu jestem raczej zadowolony. Poza tym byłem poprzendio dziekanem wydziału i próbuje wykorzystać pewne doświadczenie.

pseudo: Jak AGH może pomóc przyszłym absolwentom w znalezieniu pracy?
prof. Jerzy Lis: Znalezienie pracy to jest podstawa bytu naszej Uczelni. Nasi studenci muszą znaleźć swoje miejsce po skończeniu studiów. Myślę, że kontakty i współpraca z przemysłem jest podstawowym warunkiem znalezienia pracy dla abslolwentów. Musimy znać nasz przemysł, jego potrzeby, posiadać osobiste kontakty z dyrektorami, prezesami, szefami działów zatrudnienia. Wtedy jesteśmy w stanie pomóc w znalezieniu pracy. Z drugiej strony musi istnieć system organizacji i działań w zakresie poszukiwania pracy. Aktywne Biuro Karier, formy rozszerzenia możliwości poszukiwania pracy, elastyczna wiedza absolwentów. To wszystko na pewno pomoże studentom i nam, jako nauczycielom kształcącym przyszlych inżynierów.

DJ: Czy lubi Pan piwo? I czy poszedłby Pan z nami na piwo?
prof. Jerzy Lis: Tak - lubie piwo. Najbardziej Tyskie. Myślę, że piwo jest elementem kultury na AGH. Poszedłbym na piwo, czekam na zaproszenie :)

Energetyk_MSE: Mam ważne pytanie do Pana Rektora: Proszę powiedzieć kto zostanie nowym dziekanem Międzywydziałowej Szkoły Energetyki?
prof. Jerzy Lis: Niestety decyzje jeszcze nie zapadły. Sytuacja, jak Pan wie jest bardzo przykra i trudna. Nie możemy odżałowac Pana Dziekana Słupka.

Piotr: Ile swoich publikacji naukowych opublikował pan w czasopismach z listy filadelfijskiej? Ile razy cytowane były pana prace?
prof. Jerzy Lis: Z listy filadelfijskiej okolo 80, ile razy były cytowane? Nie znam obecnie tej liczby, poprzednio było to koło 500 cytowań. Pytanie jest bardzo poważne.

Murek: Szanowny Panie Rektorze jest Pan Prorektorem do spraw współpracy i rozwoju, o współpracy Pan juz opowiedział a co z rozwojem???
prof. Jerzy Lis: Oczekiwałem tego pytania. W podziale kompetencji włożylismy słowo "rozwój" traktując je jako koordynacje działania w zakresie planowania, współpracy, badań, dydaktyki i innych podległych także innym prorektorom. Ja mam to centralnie koordynować i pomagać głównemu rektorowi w tym zakresie.

sokratesik: Czy jest jakiś kierunek, który został wprowadzony specjalnie dzięki oczekiwaniom i naciskom rynku?
prof. Jerzy Lis: Takim kierunkiem na pewno jest energetyka. Także i inne nowe kierunki na poszczególnych wydziałach - mechatronika, oczekiwana inżynieria biomedyczna, a także liczne specjalizacje wprowadza się analizując konkretne oczekiwania rynku.

Yax: Jaki będzie plan dni otwartych AGH 31 marca?
prof. Jerzy Lis: Pytanie jest raczej do Rektora Cieśli, ale wiemy, że będą to Dni Otwarte, w których tradycyjnie wydziały i inne jednostki będą prezentowały swoje stoiska. Będzie spotkanie z władzami Uczelni i wydziałow z prezentacją oferty studiów. Będą spotkania na wydziałach, wizyty w laboratoriach, spotkania z pracownikami tych, którzy interesują się już konkretnym kierunkiem. Tym razem będzie to jeden dzień, ale bardzo intensywny. Serdecznie zapraszamy. Szczegółowe informacje można uzyskać w naszynm Dziale Nauczania oraz na stronie internetowej AGH.

fakiniasz: Jak ocenia Pan działalność kół naukowych i organizacji studenckich na Naszej Uczelni?
prof. Jerzy Lis: Oceniam je bardzo dobrze, mam dobre doświadczenia z WIMiC. Z resztą myślę, że najlepiej mogą o tym powiedzieć Ci, którzy działają w kołach i organizacjach. Porownując się z innymi uczelniami nie mamy się czego wstydzić, a nawet wprost przeciwnie.

kalo: Czy planujecie studia przez internet? Jeśli tak to kiedy i na jakich kierunkach? Czy będzie ograniczona ilość studentów?
prof. Jerzy Lis: Obecnie możliwe jest kształcenie e-learningowe lecz w określonych warunkach. Nie planujemy pełnych studiów natomiast przewidujemy wprowadzenie części programów przekazywanych przez internet. Na razie będą to pojedyncze przedmioty, kursy dla kandydatów, studia podyplomowe, zajęcia na studiach zaocznych. Musimy sprawdzić skuteczność i efektywność takiej formy nauczania. I iść dalej.

jj23: W jakich językach Pan Rektor swobodnie może się porozumiewać?
prof. Jerzy Lis: Angielski i rosyjski swobodnie, natomiast częściowo po niemiecku.

Energetyk_MSE: Co Pan Rektor lubi robić w wolnych chwiliach?
prof. Jerzy Lis: Iść w góry, a w domu czytać dobre książki lub spędzać czas z rodziną.

pseudo: Z jakimi uczelniami zagranicznymi współpracuje AGH? Czy odbywają się jakieś wykłady profesorów, specjalistów zapraszanych na naszą Uczelnię?
prof. Jerzy Lis: Mamy w tej chwili współprace z ponad 60 uczelniami z około 45 krajów. Wykłady organizują poszczególne wydziały i co chwile mamy informacje o wystąpieniach naszych gości z pojedynczymi wykładami lub seriami zajęć. Przy czym trzeba przyznać, że liczba ta jest dalej niezadowalająca i staramy się polepszyć sytuację.

Piotr: Czy intersuje się pan humanistyką, w tym historią? Jeżeli tak, to jakie ksiązki z tego zakresu przeczytał pan ostatnio?
prof. Jerzy Lis: Lubię dobre książki, takze i historyczne. Ciężkie pytanie szukam przykładów książek, które mogę polecić. Modny jest "Kod Leonarda da Vinci"...

bambuko: Jakie są notowania Uczelni w rankingach ogólnopolskich i światowych
prof. Jerzy Lis: W ogólnopolskich jesteśmy od dłuższego czasu w pierwszej trójce uczleni technicznych i w pierwszej dziesiątce wszystkich uczleni niezależnie od rankingu. W rankingach światowych nas nie ma, tak jak i innych uczelni polskich. Zresztą te rankingi są w tej chwili bardzo kontrowersyjne.

tadeus: Czy są jakieś plany odnośnie podniesie poziomu nauczania języków na lektoratach? Czy jest coś czynione w związku z tym?
prof. Jerzy Lis: Pytanie się powtarza. Jak w każdym nauczaniu najważniejsza jest dobra wola obu stron. Trudno z pozycji władz rektorskich sterować poziomem kształcenia, natomiast wiadome jest, że zależy nam na dobrej znajomości języków wśrod naszych studentów i absolwentów.

sokratesik: Czy na AGH jest możliwość skorzystania z programów edukacyjnych takich jak np. SOKRATES?
prof. Jerzy Lis: Tak. Mamy w tej chwili podpisane umowy ze 112 uczelniami europejskimi z 19 krajów. Są wolne miejsca i wszystkie dane na stronie Działu Współpracy z Zagranicą. Serdecznie zapraszam, bo corocznie nie wykorzystujemy wszystkich możliwości wyjazdów.

dizulek: Czy będzie rozwiązany problem z samochodami z ul. Reymonta. Kilka razy przyjechałem na uczelnie swoim autkiem i nie miałem gdzie zaparkować? Czy nie sądzi Pan że przydałby się jakiś parking ogólnodostępny a nie tylko za ogrodzeniem uczelni?
prof. Jerzy Lis: To nie jest pytanie do mnie. Proszę o to samo zapytać Prorektora do spraw ogólnych za tydzień :) Sam poprzednio często miałem problemy z parkingiem takze wewnątrz AGH.

Piotr: Z czego przygotowuje się pan do zajęć ze studentami? Ile czasu poświęca pan na przygotowanie się do poszczególnych rodzajów zajęć ze studentami?
prof. Jerzy Lis: Obecnie mam głównie wykłady. Przygotowuje się z książek, coraz częściej z Internetu, z publikacji i z innych dostępnych źródeł. Przygotowanie godziny nowego wykładu nieraz zajmuje kilka dni pracy.

tadeus: Co Pan sądzi na temat ściągania?
prof. Jerzy Lis: Bezwzględnie ścigam tych, którzy ściągają. Osoby, które ściągają są mi "podpadnięte" i potem szczególnie sprawdzam ich wiedzę.

Mariusz: Czy jako student, ściągał Pan?
prof. Jerzy Lis: Nie ściągałem... a przynajmniej nie pamiętam. Ale ode mnie ściągali i pamiętam, że sam za to wyleciałem z egzaminu.

Murek: W Pana obszarze działania są Programy Ramowe UE oraz pozyskiwanie środków poza budzetowych, pytanie do kogo się zwrócić na uczelni aby uzyskać więcej informacji na ten temat
prof. Jerzy Lis: Stworzyliśmy nową komórkę zajmującą się tymi sprawami. Jest to Dział Programów Międzynarodowych i tam trzeba się zwrocić. Polecam wycieczkę do C1 na V piętro do pani Bożeny Jagodzinskiej i koleżanek. Strona internetowa jest w budowie.

balbonka: Ile studentów obecnie studiuje na AGH? Czy może Pan podać przybliżone liczby studentów dziennych i zaocznych, i na jakich wydziałach jest ich najwięcej?
prof. Jerzy Lis: Studentów na AGH jest okolo 29 tysięcy. Na studiach dzaiennych jest okolo 18 tysięcy studentow. Największy jest oczywiscie EAIiE. Ustalenia trochę trwały, ale udało się :) Mogę dodac, że doktorantów mamy prawie 600.

balbonka: Ja mam pytanie od koelgi z Ugandy. Jaka jest możliwość studiowania u was obcokrajowców? Na jakim poziomie językowym muszą być?
prof. Jerzy Lis: Muszą znać angielski w stopniu komunikatywnym. Nie wymagamy egzaminu z języka. Obecnie mamy ofertę studiowania mechatroniki i innych kierunków obecnych w ramach MSI.

ayatollach: Czy Akademia jest dotowana przez fundusze z UE? Jeśli tak to jakie? Czy studenci mogą liczyć na jakieś pieniążki?
prof. Jerzy Lis: Nie ma obecnie możliwości bezpośrendiego dotowania z funduszy europejskich, natomiast korzystamy z pieniędzy zdobywanych w formie grantów, projektów i innych działań rzeczowych. Nie są to pieniądze, które mogą dostać studenci w formie np stypendium, ale korzystają na przykład wyjeżdżając na stypendia Sokretesa, Leonarda da Vinci, programach CEPUS i innych.

tadeus: Jaka ocenia Pan Rektor szanse absolwenta AGH w stosunku do absolwentów innych uczelni technicznych w Polsce. Co go wyróżnia od innych?
prof. Jerzy Lis: Uważamy, że jesteśmy najlepsi. Jeżeli nie we wszystkich kierunkach kształcenia, to na pewno w większości. AGH jest znana marka i na pewno długo nia pozostanie. Myślę, że nasz absolwent więcej od innych nauczył się praktycznego podejścia do zawodu.

grebo: Czy uważa Pan że bezpłatne kształcenie studentów jest dobre? Czy inwestowanie w wykształcenie mlodych ludzi, którzy i tak w wiekszości wyjeżdżają za granice nie jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto??
prof. Jerzy Lis: Kształcenie bezpłatne jest najbardziej demokratyczne. Jeżeli jest ograniczona liczba miejsc, to kształcą się najlepsi niezależnie od tego, czy ich stać, czy nie. Drugie pytanie stanie się bezprzedmiotowe, kiedy nasz rynek pracy stanie się tak atrykcyjny, że inni wykształceni za granicą zaczną do nas przyjezdżać :-)

Moderator: To już będzie ostatnie pytanie do Pana Rektora

Mariusz: Czy gra pan w jakąś grę (szachy, brydź)?
prof. Jerzy Lis: Tak. Gram i w szachy i w brydża. Niestety w brydża nie tyle, co na studiach, gdy graliśmy cale noce.

prof. Jerzy Lis: Niestety musimy kończyć. Dziękuje bardzo. Z przyjemnością spotkam się z Wami ponownie :) Dobranoc.

Moderator: Zapis czata będzie dostępny pod adresem - www.cyfro.net/chat/

Moderator: Zapraszamy na kolejny czat o godzinie 20:00, 22 marca 2006 z dr Tadeuszem Słomką - Prorektorem ds. Ogólnych

** kończy się dyskusja moderowana


Czat prowadził - Krzysztof Ryba
Moderator - Ireneusz Hyra