Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Czat z władzami AGH - 31 maja 2006

Zapis czata z Prorektorem ds. Współpracy i Rozwoju prof. dr hab. inż. Jerzym Lisem

 

** rozpoczyna się dyskusja moderowana

Rektor_AGH: Witam serdecznie. Mam nadzieję, że nasza rozmowa będzie ciekawsza niż to, co się dzieje za oknem :)

kinia: Jak Pan ocenia zorganizowany w Krakowie Festiwal Nauki? Czy nie uważa Pan że w porównaniu z innymi miastami gdzie organizowane są takie festiwale Kraków wypada bardzo blado?
Rektor_AGH: Niestety inne festiwale znam tylko z prasy i nie zawsze jest to chyba obraz rzeczywistości. Myślę, że program był ciekawy. Był to festiwal dla Krakowa i osób raczej spoza Uczelni. Te opinie, które ja prywatnie uzyskałem były bardzo pozytywne.

plastusiowy: Czy będzie więcej miejsc dla wymiany studentów z grantów (rozwój programu Socrates - Erasmus, Ceepus)?
Rektor_AGH: Generalnie tak. Cały czas zwiększamy ilość grantów w ramach Sokrates-Erasmus, natomiast mechanizm nowych kontaktów jest nastepujący: Wydziały zglaszają nowe propozycje. Najpierw zatem musi nowy kontakt wydziału, propozycja podpisania umowy i nie zdarzyło się, żeby nie została zrealizowana. Staramy się namawiać wszystkich o aktywność. W tej chwili mamy podpisane 105 umów obejmujących okolo 600 osób do wymiany w obie strony. Nie wszystkie możliwości w ubiegłym roku zostały zrealizowane. Było brak chętnych.

smok: Czy dużo Pan "oblał" studentów na sesji w tamtym roku? Czy ma Pan jakichś "ulubionych" studentów w tym roku?
Rektor_AGH: Sesja u mnie jest "długa" i przeważnie dobrze się kończy, natomiast po pierwszym terminie w ubiegłym roku nie było najlepiej. Czy mam ulubionych studentow? Mam, ale to moja słodka tajemnica ;-)

kinia: Czy AGH nie powinna położyć większego nacisku na nietypowe języki obce, czyli takie gdzie otwierają się nowe rynki zbytu i współpracy? A nie tylko standartowe jak angielski czy niemiecki?
Rektor_AGH: Tak, w tej chwili na pewno musi to być język hiszpański, dobrze byłoby wrócić do rosyjskiego, a moze nawet wprowadzimy chiński :-)

tola: Moja córka należy do tych niezdecydowanych ludzi a chce iść na AGH. Co jej może pomóc w wyborze kierunku studiów?
Rektor_AGH: Informator oraz nasza strona internetowa, a bardziej praktycznie prosimy o kontakt bezpośredni, jestem też do dyspozycji. Radą służy także Dzial Nauczania, Samorząd Studentów, który może bezpośrednio powiedzieć parę słów na temat specyfiki studiów na poszczególnych kierunkach.

zwirek: Czy AGH będzie otwierał jakieś nowe filie zamiejscowe?
Rektor_AGH: Filie zamiejscowe? W tym roku otwieramy studia w Jastrzębiu Zdroju i w Rudzie Śląskiej. Mamy także inne rozmowy w toku, ale te kierunki które wymieniłem są już formalnie gotowe do startu pierwszego października.

kinia: Tak szukałam po internecie różnych materiałów i na stronie Uniwersytetu Opolskiego znalazłam coś takiego - Prof. dr hab. Jerzy Lis. Prorektor ds. współpracy z zagranicą i rozwoju kadry. Czy to zbieg nazwisk czy Pan również jest prorektorem w Opolu?
Rektor_AGH: Mile zaskoczenie, bo na pewno to nie jestem ja. Wiem o profesorze Jerzym Lisie z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

smok: Proszę mnie w 3 zdaniach zachęcić do studiów na AGH, bo Kraków już wybrałem!
Rektor_AGH: Najlepsza Uczelnia techniczna, pewność pracy po studiach, wspaniała atmosfera studiowania - mogę coś o tym powiedzieć, bo sam skończyłem AGH.

jn: Dzień dobry spóźniłem się. Czy Pan Rektor skomentuje ranking uczelni z dzisiejszej Polityki?
Rektor_AGH: O, właśnie dostałem najnowszą Politykę, więc mogę pokusić się o odpowiedź. Proszę o chwilę cierpliwości... Myślę, że jest nieźle. Po pierwsze mamy pierwsze miejsce w zakresie ekonomii i zarządzania na politechnikach, co jest istotnym awansem, w informatyce utrzymaliśmy się na 4 miejscu, prawie jak poprzednio (3 miejsce). Natomiast interesująca jest mapka pokazująca najlepsze ośrodki akademickie pod względem ilości kierunków znajdujących się w rankingu. Jesteśmy tutaj, jako Kraków, wspólnie z Poznaniem na drugim miejscu po Warszawie. Jak widać wyniki są doskonałe.

qba: Jak wygląda możliwość pisania prac dyplomowych dla przemysłu na naszej Uczelni
Rektor_AGH: Na niektórych wydziałach wiekszość prac pochodzi z przemysłu. Przeważnie jest to realizacja współpracy badawczo-technologicznej. Praktycznie zakłady zgłaszają problemy, które mogą być rozwiązane w ramach pracy.

muchomorek: Panie Profesorze wiele się słyszy o problemie kupowania prac magisterskich. Jak ocenia Pan to zjawisko na Pańskiej Uczelni. Czy zjawisko to jest jakoś monitorowane?
Rektor_AGH: Uważam, że nie ma tego zjawiska powszechnie na AGH. U nas prace są przeważnie eksperymentalne, co wyklucza całkowicie plagiaty, czy kupowanie prac. Poza tym jest to bardziej sprawa promotora, niż sytuacji. Promotor musi panować nad tokiem powstawania pracy magisterskiej w momecie, gdy "ma na głowie" niewiele prac. Jest w stanie je właściwie ocenić. Uważam, że systemy monitorowania niewiele dadzą, jeżeli nie będziemy pilnować się wzajemnie.

plastusiowy: Jak wygląda sprawa studiów przez internet? Coś już drgnęło?
Rektor_AGH: Mamy opracowane narzędzia do e-learningu. Czekamy natomiast na decyzje ministra. Brak na razie aktów wykonawczych. Ponad to mogę powiedzieć, że na wydziałach jest wola, by takie studia uruchomić. Jak na razie na platformie są materiały dydaktyczne, niektóre zajęcia i kursy odbywają się tym tokiem.

wielki: Jaki długi ma Pan urlop? Co Pan robi w tym czasie?
Rektor_AGH: Za dwa tygodnie będę w Łukęcinie :-))

WUWU: Kończy się rok akademicki, jakie ma Pan plany na przyszły rok? Zamierza Pan coś zmienić na Uczelni?
Rektor_AGH: W pionie, w którym działam najważniejszą rzeczą jest dalszy rozwój studiów miedzynarodowych. Poza tym dalej będziemy rozwijać współpracę z uczleniami zagraniczymi, przemysłem, szukać nowych źródeł pieniędzy w programach międzynarodowych. Szansą jest nowa edycja grantów EU tak zwany 7PR. Tak, jak poprzenio, znowu musimy być najlepsi :]

plastusiowy: Ostatnio głośno zrobiło się o tym iż ani PKP ani MPK nie respektuje elektronicznych legitymacji studenckich. Czy nadal AGH ma zamiar je wprowadzić? Czy to jednak nie będzie utrudnienie dla studentów zamiast ułatwienie?
Rektor_AGH: Myślę, że PKP tez kiedyś będzie nowoczesne, jeżeli rzeczywiście jest taki problem. Wszędzie na świecie istnieją legitymacje i dowody elektroniczne i chyba nie wrócimy do epoki kamienia łupanego bo tak chce PKP. Poza tym wszystko wymaga zmian prawnych i będziemy razem z innymi uczelniami działać konsekwentnie w tym kierunku.

kalista: Na ile obecna sytuacja polityczna ma wplyw na Uczelnie? Czy są jakieś zagrożenia?
Rektor_AGH: Poczekamy, zobaczymy...

zwirek: Jak wygląda sprawa badań prowadzonych przez doktorantów na uczelni? Czy doktoranci też są zaliczani do autorów projektów. Niejednokrotnie spotkałem się z tym że pomijano ich w opracowaniach.
Rektor_AGH: Dobre pytanie. Doktoranci uczestniczą w grantach na tych samych prawach, jak każdy inny autor projektu. Oczywiście muszą formalnie uczestniczyć w badaniach podpisując odpowiednie umowy. Mam nadzieję, że wszędzie jest to respektowane. Zależy to od uczciwości kierowników projektów w tym także ważne są tzw. prawa autorskie, które mają wszyscy wykonawcy.

muchomorek: Dlaczego studenci po ukończeniu kierunku Marketing i Zarządzanie mają problemy z uzyskaniem pracy? Czyżby przesyt studentów o tym kierunku
Rektor_AGH: Jest to dla mnie zaskocznie, tym bardziej że przed chwilą cytowaliśmy ranking Polityki, gdzie Wydział Zarządzania jest na pierwszym miejscu. A może chodzi o miejsce pracy w Krakowie, co jest osobnym problemem. Z tego co wiem co roku mamy kilkanaście tysięcy absolwentów kierunków Zarzadząnia i Ekonomii, i Marketingu kończących uczelnie krakowskie. Nie wszyscy niestety znajdą prace w Krakowie.

kalista: Jaką polscy naukowcy mają szansę w wyścigu nowych technologii na przyklad z USA
Rektor_AGH: Pytanie jest zbyt ogólne, takie pytania każdy z nas, pracujących w technologiach sobie stawia. Uważam, że każde interesujące i nowe rozwiązanie także u nas znajdzie swoje miejsce, co obserwujemy. Ja osobiście nie mam tutaj żadnych kompleksów. Pracowałem ponad dwa lata w Stanach wlaśnie nad nowymi technologiami. Natomiast wszyscy wiemy, jaka jest różnica poziomów rozwoju gospodarki.

klasek: Czym się Pan kierował przed laty przy wyborze uczelini i kierunku studiow?
Rektor_AGH: Był to całkowity przypadek... ale nie załuję :)

Moderator: Czekamy na ostatnie pytania

klasek: Ile razy Pan rektor widział taką piekną bramkę jak wczoraj
Rektor_AGH: Po raz pierwszy, ale mam nadzieję, że ostatni.

Moderator: To już będzie ostatnie pytanie

recepcjonista: Pana recepta na sukces?
Rektor_AGH: Studiować na AGH.

Rektor_AGH: Dziekuję bardzo za spotkanie. Życzę powodzenia w zbliżającej się sesji. Do następnego czatu!

** kończy się dyskusja moderowana


Czat prowadził - Krzysztof Ryba
Moderator - Ireneusz Hyra