Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH ACK Cyfronet AGH
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. Pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki.

Czat z władzami AGH - 14 marca 2007

Zapis czata z Prorektorem AGH - dr Antonim Cieślą

** rozpoczyna się dyskusja moderowana

Prorektor Antoni Cieśla: Witam wszystkich studentów - internautów na czacie. To juz moje trzecie spotkanie z Państwem, szczególnie serdecznie witam tych, którzy na spotkanie w internecie przybyli po raz pierwszy :)

Balbinka: Jak Pan ocenia poziom nauczania w AGH?
Prorektor Antoni Cieśla: Poziom nauczania w AGH oceniam bardzo wysoko. W porównaniu z innymi uczelniami reprezentujemy naprawdę na bardzo wysokim poziomie kształcenia, o czym świadczą wyniki różnych rankingów publikowanych w prasie i nie tylko. Dziś uczestniczyłem w otwarciu juz IX Inżynierskich Targów Pracy organizowanych przez BEST AGH, na których zaobserwowałem tlumy oferentów pracy, a takze studentów, co świadczy o tym, że jesteśmy bardzo dobrze postrzegani na rynku pracy.

Wacek: Co będzie prezentowane na dniach otwartych AGH? Mam nadzieję że będą lepsze niż rok temu bo mój brat szukał w tamtym roku uczelni i oferta AGH go nie przekonała. Może mnie przekona?
Prorektor Antoni Cieśla: Z całą pewnością tegoroczna oferta przekona Pana, Panie Wacku do tego, by zostać studentem AGH. Chętnie skorzystamy z sugestii, co należy poprawić w naszej prezentacji. 30 marca będziemy prezentować Uczelnie, jako całość. Będziemy prezentować jej 15 wydziałów i dwie szkoły miedzywydziałowe, będziemy mówić o pomocy materialnej dla studentów, które nasza Uczelnia oferuje, a także będziemy mówić szczegółowo o procesie rekrutacji, który rozpoczniemy już w połowie maja (rejestracja elektroniczna kandydatów)

dr_greg: Dobry wieczór. Dlaczego oceny pracowników nie przeprowadza Samorząd Studencki?
Prorektor Antoni Cieśla: Ocena pracowników przeprowadzana okresowo przez przełożonych tychże pracowników zawiera w sobie element oceny przez studentów. Są stosowne ankiety służące do tego celu i obowiązkiem przełożonego pracownika dydaktycznego jest przeprowadzenie ankietyzacji wśród studentów. Na następny okres oceny zmodyfikowaliśmy te ankiety rozszerzając zakres pytań do studentów. Wyniki ankiet są zbierane i bardzo istotnie wplywają na ocenę pracownika. Tak więc element oceny studenckiej jest zapewniony.

dr_greg: Zgadza się. Jednakże można hipotetycznie założyć nieuczciwe intencje pracownika. A najczęściej to sam pracownik przeprowadza ankietę. Myślę, że ten proces oceny studenckiej powinien być prowadzony poza pracownikami.
Prorektor Antoni Cieśla: Dziękuję za tę uwagę. Do przeprowadzenia ankiety wśród studentów zobowiązany jest bezpośredni przełożony ocenianego pracownika i do niego należy zapewnienie obiektywnego przeprowadzenia ankiety. Jeśli dojdzie do nieprawidłowości, to będziemy je eliminowac. Proszę o podpowiedzenie konkretów. Uchwalone ostatnio przez Senat System Jakości Kształcenia obliguje nas wszystkich do uczciwego traktowania oceny pracowników, w tym także oceny przez studentów. Widzę, że sprawa oceny pracowników w aspekcie oceny przez studentów jest ważną sprawą dlatego będę również i ja przywiązywał do tego stosowną wagę. Moim zamiarem jest, aby te ankiety studenckie znalazly swoje ważne umocowanie w procesie oceny.

Ślicznotka: Czy 3 miejsce to sukces w rankingu Gazety Finansowej?
Prorektor Antoni Cieśla: Ślicznotko, z całą pewnością tak! Jesteśmy trzecią uczelnią w kraju w tym rankingu, a drugą wśród uczelni technicznych. Uważam to za sukces, a jego potwierdzenie znajduje we wspomnianych targach inżynierskich.

Wiesiek: Kiedy będzie można na terenie całego AGH swobodnie korzystać z bezprzewodowego dostępu do internetu? Ale nie tak, jak teraz - wolno i po spełnieniu miliona warunków, tylko - na szybkich łączach i bez zbędnych formalności.
Prorektor Antoni Cieśla: Do swobodnego korzystania z sieci bezprzewodowej wystarczy wysłanie jednego maila, a pewne ograniczenia w korzystaniu z sieci są nieuniknione - ze względów technicznych, jak i ze względów bezpieczenstwa.

Majka_rok2: Dlaczego na AGH nie działają legitymacje elektroniczne? Podobno miały być wydawane, ale ja nadal mam starą papierową
Prorektor Antoni Cieśla: "Podobno" to jest złe słowo - po prostu są wydawane sukcesywnie. Zaczęliśmy od pierwszego roku. Finalizujemy tworzenie Centrum Personalizacji i będziemy mogli obsłużyc całą Uczelnie, jak i część krakowskiego środowiska akademickiego.

bartek: Czy Pan Rektor ma wyznaczone godziny "konsultacji" przewidziane dla studentów?
Prorektor Antoni Cieśla: Tak - czwartki, 13:00 - 14:00.

malo_zdolny: Jakie możliwości dalszego rozwoju daje AGH po ukończeniu studiów i uzyskaniu tytułu magister inżynier?
Prorektor Antoni Cieśla: Krótko - duże. Jestem pewny, że dyplom ukończenia AGH jest dobrą przepustką w start zawodowy, nie można jednakże wykluczyć pewnych trudności w znalezieniu pracy. Zarówno ja, jak i Jego Magnificencja Antoni Tajduś uczestniczyliśmy ostatnio w wydawaniu dyplomów absolwentom naszej Uczelni. Podczas tych uroczystości zadajemy pytania absolwentom, czy mają już pracę. Odpowiedź w 95% jest "Tak". Kolejna mozliwosć, która daje ukończenie AGH to podjęcie studiów doktoranckich, do czego zachęcam mimo nicka 'malo_zdolny'.

bartek: Czy nie uważa Pan, że zakaz dzielenia pokoju w akademiku przez parę jest przestarzały? Sądzę że pytanie to może dotyczyć wielu osób.
Prorektor Antoni Cieśla: Uważam, że nie jest przestarzały.

ir3k_ns: Witam Chciałbym studiować zaocznie na wydziale eit mam więc pytanie jakie mam szanse na dostanie się na studia w przypadku kiedy nie zdam matury z matematyki którą wybrałem jako przedmiot dodatkowy na maturze
Prorektor Antoni Cieśla: O który wydział Panu chodzi? Nie ma takiego wydziału na AGH, który miałby skrót eit. Kryteria przyjęć są jasno określone w Warunkach i trybie rekrutacji na studia niestacjonarne. Tam są sprecyzowane wymogi na każdy wydział. Odsyłam zatem do informatora AGH.

dr_greg: Kiedy dziekanaty będą skomputeryzowane tak, że uprawniony pracownik (także Sz. P. Rektor) będzie mógł sprawdzić status studenta?
Prorektor Antoni Cieśla: Jesteśmy na etapie zakupu stosownego systemu, nie mniej jednak jego wdrożenie na całej Uczelni potrwa co najmniej rok. Musimy uzbroić się zatem w cierpliwość. System taki jest nam niezbędny nie tylko po to, żeby sprawdzić status studenta, ale przede wszystkim po to, żeby wprowadzić elastyczny system studiowania. Obliguje nas do tego ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym z 2005 roku. Każdy student będzie mógł kształtować własną ścieżkę kształcenia, dlatego każdy student będzie musiał był monitorowany.

ir3k_ns: Studia stacjonarne I stopnia Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki. Chodzi mi o to czy mam szansę dostać się na wybrany kierunek na studiach niestacjonarnych
Prorektor Antoni Cieśla: WKR WEAIiE dokonuje rekrutacji na pierwszy rok studiów na podstawie listy rankingowej. O ilości punktów uzyskanych, a zatem miejscu na tej liście rankingowej decydują oceny uzyskane na maturze (także i z matematyki). Jeśli ocena ta jest słaba, to i szanse są niewielkie.

GGiOS: Czy na tegorocznych juwenaliach będzie można Pana Rektora spotkać i pogawędzić... tak jak w zeszłym roku?
Prorektor Antoni Cieśla: Proszę mi przypomnieć o miejscu spotkania, a na pewno się tam stawię.

JasnoCiemnoBronzowy: Jestem mgr inż informatyki z PK i chciałbym robić doktorat, jednak na mojej macierzystej uczelni nie za bardzo są możliwości. A na AGH, mógłbym? Specjalizuje się w architekturze klucza publicznego (podpis elektroniczny itp)
Prorektor Antoni Cieśla: Tak, zachęcam do kontaktów z profesorami Katedry Informatyki i na pewno znajdzie się wśród nich ktoś, kto podejmie się opieki merytorycznej nad tematyką, którą chce Pan realizować. Katedra Informatyki mieści się w pawilonie C2 na IV piętrze. Kierownikiem katedry jest Pan prof. Krzysztof Zieliński. W tym momencie nie potrafię wskazać konkretnej osoby zajmującej się tą tematyką.

andrzej: Panie Rektorze, czy można być jednocześnie asystentem AGH i uczestnikiem studiów doktoranckich?
Prorektor Antoni Cieśla: Nie, niestety nie można.

Gumis: Witam serdecznie wszystkich uczestników czatu, mam pytanie odnośnie rekrutacji na rok akademicki 2007/2008. Jeśli zdaję maturę na poziomie rozszerzonym z j.angielskiego, to uwzględniana w rekrutacji jest suma punktów procentowych z poziomu poszerzonego i podstawowego?
Prorektor Antoni Cieśla: Pytanie jest niepełne. Jeśli dobrze rozumiem chodzi o poziom rozszerzony i podstawowy, tak? Wskaźnik rekrutacji wylicza się następująco W=4P+J, gdzie P to liczba punktów uzyskanych z przedmiotu podstawowego, a J jest liczba punktów z języka obcego nowożytnego. Jest to suma punktow z obu poziomów.

Studencik: Witam Szanowny Panie Rektorze. Jestem studentem wms-u. Co za tym idzie bardzo lubię matematykę. Jednak nie jestem jej fanatykiem i myślę o zmianie wydziału... jaki wydział i kierunek by Rektor polecił??
Prorektor Antoni Cieśla: Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż nie znam Pana zainteresowań. Z całą pewnością znajdzie Pan wśród 14 pozostałych wydziałów coś interesującego dla siebie.

madrutka: Kiedy będzie można złożyć dokumenty na AGH na jakieś mało ambitne studia, bo ja słabo trochę się uczę, ale studia to bym chciała złożyc. Są takie możliwości na pana szkole?
Prorektor Antoni Cieśla: Na mojej szkole staramy się prowadzić studia bardzo ambitne. Zachęcam więc do przyłożenia się do nauki i podjęcia tych ambitnych studiów na naszej Uczelni. Rejestrować się można elektronicznie już od połowy maja.

fajna_studentka: Dlaczego stypendia naukowe są tak śmiesznie niskie?! Są osoby, które nic nie robią tylko cały czas balują i więcej mają stypendium socjalnego i dopłat do akademików i obiadów niż ja za średnią 4,7! To ma być sprawiedliwość?
Prorektor Antoni Cieśla: Gratuluje Pani "Fajna studentko" tak wysokiej średniej. Wysokość stypendiów naukowych zależy od funduszy, które Uczlenia otrzymuje z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Fundusze te są następnie rozdzielane na wydziały i tam przyznawane w zależności od średniej. Przykro mi, że niektórzy "balują" i mają się dobrze finansowo, a niektórzy ciężko pracują, ale być może że w przyszłości sytuacja się odwróci.

kasiuniesiunia: Mieszkam w Kapitolu na 3 piętrze i nie ma po prostu wieczoru żeby tam imprezy nie było i wódka nie lała się korytarzem. Strasznie mnie to wkurza, poniewaz ja lubię się uczyć, a tu co chwilę tak gwarno! Nie możnaby wyznaczyć jednego akademika dla normalnych?
Prorektor Antoni Cieśla: Kapitol jest zamieszkiwany przez studentów Wydzialu EAIiE. Bylem tam kilkukrotnie i czasem też zaobserwowałem niestosowne zachowania. Będę wnioskował do kierownictwa Miasteczka Studenckiego o wprowadzenie większej dyscypliny w akademikach.

mefistofeles: Witam serdecznie - wiemy już, że Pan Rektor Tajduś na śniadanie w niedzielę jada jajecznicę na boczku z 10 jaj, zatem chcielibyśmy wiedzieć co Pan Rektor preferuje w niedzielę z rańca? :)
Prorektor Antoni Cieśla: Ja też słyszałem o obfitych śniadaniach Pana Rektora Tajdusia. Ja niestety nie jestem w stanie skonsumować jajecznicy z 10 jaj i to jeszcze na boczku więc moje niedzielne śniadanie składa się z dwóch kromek czarnego pieczywa i bialego sera. Popijam to wszystko kawą zbożową Inka. Mimo to wyglądam bardzo dobrze :D

cukierek: Ma Pan bardzo dużo tytułów przed imieniem, obraża się Pan jak się powie w skrócie panie psorze?, czy nie przywiązuje Pan do nich wielkiej wagi?
Prorektor Antoni Cieśla: Nie obrażam się, ale "dżaźni" mnie jak się mówi "psorze". Lepiej brzmi "profesorze" i nie trzeba nic więcej.

mefistofeles: Panie Rektorze - niż demograficzny, mniejsza popularność studiów technicznych wśród młodych ludzi... Jakie działania Pan Rektor podejmuje by zachęcić młodych ludzi, przekonać ich, że wybór uczelni technicznej jest słuszny... promocja zdaje się być konieczna?
Prorektor Antoni Cieśla: W calej rozciągłości zgadzam się z poruszonym przez Pana problemem. Niż demograficzny zagraża nie tylko naszej Uczelni, ale wszystkim wokoło. Mimo tego zjawiska na rok akademicki 2006/2007 przyjęliśmy na naszą Uczelnie około 1200 studentów więcej niż w roku ubiegłym. Co się zaś tyczy promocji Uczelni - Pan Rektor powolał Zespół do Spraw Informacji i Promocji Uczelni, który działa bardzo prężnie. Efekty jego dzialania powinny być niebawem widoczne.

bartek: Czy w takim razie (niż demograficzny) Uczelnia może pomóc studentkom w ciąży?
Prorektor Antoni Cieśla: Tak, z całą pewnością tak. Niejedna studentka skonczyła studia będąc młodą mamą. Mamy formę zapomóg, mogą byc na ten czas urlopowane, podjąć indywidualny tok studiów itp itd.

roczek: Panie Rektorze mam pytanie: ile miesięcy trwa rok akademicki na AGH?
Prorektor Antoni Cieśla: Rok akademicki trwa 12 miesięcy. Rozpoczyna się nie później niż 5 października i trwa do rozpoczęcia następnego roku akademickiego. Obejmuje: semestr zimowy i semestr letni, trzy sesje egzaminacyjne, ponadto wakacje wiosenne, zimowe i letnie. Ponadto przerwe pomiędzy semestrem zimowym i letnim. Sprawy te są szczegółowo wyjaśnione w regulaminie studiów, a co roku Rektor wydaje zarządzenie o organizacji roku akademickiego.

Moderator: To będzie ostatnie pytanie do naszego gościa

GGiOS: Panie Rektorze, dlaczego tak skąpo obdarowuje nas Pan godzinami rektorskimi??
Prorektor Antoni Cieśla: Podstawowym obowiązkiem studenta jest studiowanie, a mówiąc serio musimy zrealizować w ciągu semestru określoną ilość godzin dydaktycznych, która wyraża się w liczbie 15 tygodni w semestrze. Bardzo przychylnie traktuje wnioski URSS o godziny rektorskie, ale mam także na względzie aspekty, o których mówiłem wcześniej.

Prorektor Antoni Cieśla: Dziękuje bardzo za spotkanie. Życzę dobrej nocy wszystkim, a w szczególności mieszkańcom Kapitolu, w którym odbywają się balangi, a wódka płynie korytarzami... Dobranoc Państwu.

Moderator: Następne spotkanie z Władzami AGH odbędzie się 28 marca 2007 roku jak zwykle o godzinie 20:00

Moderator: Zapis czata ukaże się w terminie późniejszym na stronach www.cyfronet.pl
** kończy się dyskusja moderowana


Czat prowadził - Krzysztof Ryba
Moderator - Ireneusz Hyra